I Paderewski International Piano Competition

Farmington, CT

October 7-9, 2016

Laureates:

Category “Junior”

I Prize:     Theodore Teng, USA

 

II Prize:    Julia Zhou, USA 

                  Emma Liu, USA

 

III Prize:    Andrew Gu, USA

 

Honorable Mention:      Diego Barrera, USA

Category “Young Artist”

I Prize:     Niklas Kniesche, USA

 

II Prize:    Oliver Betz,USA

 

III Prize:   Claudius Betz, USA

 

Honorable Mention:     Aaron Wonson, USA

Category “Professional”

I Prize:    Raisa Kagramanova,Russia
                 Yinfei Wang, China
                 Dong-Wan Ha, South Korea

 

II Prize:   Catherine Ma, Canada
                  Minjoo Choo, South Korea

 

III Prize:  Boomin Park, South Korea

Honorable Mentions:   Mo Xu, China
                                          Junghoon Park, USA
                                          MyungJi Lee, South Korea

Judges

Dr. Hendry Wijaya, Indonesia

Gallery

Laureates and Judges

Dr. Krystian Tkaczewski-President of Jury

Irma Lange -Master of Ceremony

Julia Zhou - II Prize, Category "Junior"

Emma Liu, USA - II Prize, Category "Junior"

Boomin Park, South Korea - III Prize, Category "Professional"

Claudius Betz - III Prize, Category "Young Artist"

Oliver Betz - II Prize, Category "Young Artist"

Minjoo Choo, South Korea - II Prize, Category "Professional"

Catherine Ma, Canada - II Prize, Category "Professional"

Catherine Ma, Canada - II Prize, Category "Professional"

Theodore Teng, USA - I Prize, Category "Junior"

Niklas Kniesche, USA - I Prize, Category "Young Artist"

Yinfei Wang, China - I Prize, Category "Professional"

Dong-Wan Ha, South Korea - I Prize, Category "Professional"

Dong-Wan Ha, South Korea - I Prize, Category "Professional"

Raisa Kagramanova,Russia - I Prize, Category "Professional"

Raisa Kagramanova,Russia - I Prize, Category "Professional"

Raisa Kagramanova,Russia - I Prize, Category "Professional"

Theodore Teng, USA - I Prize, Category "Junior" and Judges

Emma Liu, USA - II Prize, Category "Junior" and Judges

Julia Zhou - II Prize, Category "Junior"

Claudius Betz - III Prize, Category "Young Artist" and Judges

Oliver Betz - II Prize, Category "Young Artist" and Judges

Niklas Kniesche, USA - I Prize, Category "Young Artist" and Junges

Mo Xu, China - Honorable Mention, Category "Professional"

Minjoo Choo, South Korea - II Prize, Category "Professional" and Judges

Catherine Ma, Canada - II Prize, Category "Professional" and Judges

Dong-Wan Ha, South Korea - I Prize, Category "Professional" and Judges

Yinfei Wang, China - I Prize, Category "Professional" and Judges

Raisa Kagramanova,Russia - I Prize, Category "Professional" and Judges

Judges

Judges and Members of Connecticut Chopin Foundation, inc.

photos: Anna Smerdel Ramoya

              J Paul Ramoya

Videos

Category "Junior"

Theodore Teng, USA - I Prize
C.Debussy Estampes
 III Jardins sous la pluie

II Prize

Category "Young Artist"

Niklas Kniesche(USA) -  I Prize
F.Chopin Etude in C minor, op.25, no.12

I Prize

II Prize

Category "Professional"

Dong Wan Ha, South Korea
I Prize
F. Liszt- Rigoletto Pharaphrase

I Prize

II Prize

Designed by Agnieszka Henel

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now